CAFER BİN EBÃ  TALİB (R.A.)


Bakın, topluluğun içinde ne kadar takvalı, mütevazı bir duruşu var. Onunla konuşmaya başladığınızda onun bu tevazusunun ardında korku bilmeyen cesur ve fakirleşmekten korkmayan cömert biri olduğunu da fark edersiniz.

Cafer de ilk Müslüman olanlardan birisidir. Resûlullah (s.a.v) henüz Erkamın evinden İslamı yaymaya başlamadan önce 20 yaşlarında Müslüman olup, genç sahabeler arasına katıldı. Eşi Esma binti Umeys de onunla aynı gün Müslüman oldu. Her ikisi de İslam düşmanlarının eziyet ve işkencelerinden paylarını düşeni aldılar. Cesaret ve kahramanlıklarıyla İslam tarihine adlarını yazdırmayı başardılar. Ne mutlu onlara!

Caferin hayatı da kardeşi Alininki gibi İsamın güzellikleriyle dopdolu. Ancak onun hayatını yakından incelediğimizde iki olayın daha çok öne çıktığını görüyoruz. Bunlardan birincisi, eşiyle Habeşistana hicret etmesi ve orada Necaşi’ nin ve Mekkeli müşriklerin huzurunda yaptığı konuşma. Diğeri de Mu»te savaşında gösterdiği kahramanlık ve ardından şehit olmasıdır.

Cafer (r.a.), işkencelerden biraz nefes alabilmek ve kurtulmak için Resulullah Efendimizin talimatıyla güven yurdu olarak bildikleri Habeşistana hicret etti. Orada İslâmın ve Resulullahın sözcüsü oldu. Allah ona ince anlayış, parlak zeka ve etkileyici bir konuşma gücü bahşetmişti. Habeşistan kralı Necaşi nin ve Mekkeli müşriklerin huzurunda Müslümanların sözcüsü olarak yaptığı konuşma asla unutulmayacaktır. Onun bu konuşması, Mu te savaşındaki kahramanlığından aşağı değildir. Caferin duygulu ve etkili konuşması Necaşi nin kalbini fethetti. Böylelikle beraberindeki tüm Müslüman muhacirlerin Habeşistanda güven ve huzur içinde yaşamaları sağlanmış olduâ?¦

Habeşistan muhacirleri, Hayberin fethinin hemen akabinde Medineye döndüler. Resulullah Efendimiz Caferi karşısında görünce kalbi sevinçle doldu, onu kucakladı. “Hayberin fethine mi yoksa Caferin dönüşüne mi sevineyim, bilemiyorum.” buyurduâ?¦

Bir hareket ve heyecan var Medinede. Müslümanlar savaşa hazırlanıyorlar. Cafer ordunun ikinci komutanı olmuş. Halbuki yaşı henüz 39. Kendisinden yaşça büyük sahabiler varâ?¦ Ama sergilediği ileri görüşlülük, yiğitlik ve üstün savaş kabiliyetinden dolayı Resulullah Efendimiz onun komutan olmasını uygun görmüşâ?¦ Ordu, Mute mevkiinde kendisinden çok daha kalabalık Bizans ordusuyla kıyasıya bir savaşa tutuşuyor. Kılıç şakırtıları, at kişnemeleri, toz toprak, her şey birbirine karışmış durumda. İslam ordusunun ilk komutanı Zeyd bin Harise şehit oluyor. Komuta şimdi Caferde. İşte bakın orada, şiirler okuyarak düşman saflarının arasına dalıyor.

“Soğuk şaraplarıyla ve tüm güzellikleriyle/Cennete yakın olmak ne güzel!/Soysuz kafir Rum tüm şiddetiyle saldırmakta/Bize düşen, onların boyunlarını uçurmaktır!.”

Düşman dört bir yandan Caferin etrafını sarıyor, onu kuşatıyorâ?¦ O kadar kalabalıklar ki, kuşatmayı yarıp dışarı çıkamıyor… Derken sağ elini kaybediyor sancağı sol eline alıyor, sol elini de kaybediyor… Bu defa sancağı kollarıyla kavrıyor. Öylece yere düşüyorâ?¦ Bu hâlde dahi sancağı yere bırakmıyor… Cafer, Allaha kulluğunda ve cennet isteğinde samimiydi. Bu sebeple Allah onun dileğini gerçekleştiriyor, şehit oluyor. Medinede Allah Resülü Caferin evine gidiyor, şehadetini bildiriyor. Onun evlatlarını bağrına basıp, onlarla birlikte gözyaşı döküyor. Belli ki Caferi çok seviyor. Cafer onun için amcasının oğlu olmasının çok ötesinde kıymetli bir genç sahabiâ?¦ Yine bir diğer genç sahabi olan Abdullah b. Ömer onun hakkında şöyle diyor: “Mute savaşında Caferle beraberdim… Vücudunda doksandan fazla kılıç ve mızrak yarası vardı.”

O şimdi ebedi cennetlerde, nimet ve bolluk içerisindedir… Allah Resulü onun hakkında şöyle buyuruyor: “Onu cennette gördüm. Kan kırmızısı renginde iki kanadı vardı…” O ne kadoar bahtlı ve kutlu bir delikanlı! Onun bir özelliği de şeht olduktan sonra kanatlanış gökte uşmasıdır. Bundan dolayı tayyare anlamına gelen  Cafer’ i Tayyar lakabı verilmiştir.    ( Bakınız Mute Savası)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: